Povijest upotrebe konoplje

Upotreba marihuane seže daleko u ljudsku povijest. Biljka potječe iz srednje Azije iz podnožja Himalaja. U početku se uzgajala zbog sjemena i vlakana, a prva znanstvena istraživanja o korištenju u medicinske svrhe datiraju iz 2900. godine prije Krista.
Imala je važnu ulogu u kineskoj kulturi i medicini, a tek nedavno su arheološka istraživanja došla do otkrića groba starog 2700 godina, u kojem je, između ostalog, otkrivena velika zaliha marihuane, potpuno očuvana od svih vanjskih utjecaja . Vjerovali su da pomaže ljudima da lakše prijeđu u zagrobni život.
Kanabis su koristili i stari Sumerani, vjerojatno oko 1800. godine prije Krista, za liječenje mnogih bolesti, uključujući prijelome i uganuća.
U ne tako davna vremena, moguće je pronaći zapise u arapskim i islamskim spisima, kako se koristila kao sredstvo za liječenje epilepsije i ublažavanje epileptičkih napada.
Prvi moderni zapisi datiraju iz 1843. godine, kada je liječnik i kemičar W.B. O'Shaughnessy prvi ispitao i opisao djelovanje Cannabis indice na životinje i ljude. Djelovanje i pozitivne učinke testirao je kod pacijenata s različitim poremećajima. Između ostalog, opisao je nevjerojatne učinke koje je biljka imala u liječenju epileptičkih napada kod 40-mjesečne djevojčice.
U 20. stoljeću upotreba biljke drastično se smanjila, zbog zabrane uzgoja biljke u mnogim zemljama svijeta. Unatoč činjenici da je većina istraživanja usmjerena samo na djelovanje jednog kanabinoida (THC), ubrzo je postalo jasno da su psihoaktivni učinci THC-a samo kap u moru, s obzirom na raspon drugih kanabinoida i pozitivnih učinaka koje ova biljka nudi .
Unatoč činjenici da se upotreba konoplje u medicinske svrhe zadržala kroz povijest, njena upotreba je zaživjela tek u posljednjem desetljeću, kada su mnoga znanstvena istraživanja potvrdila da konoplja ublažava i olakšava simptome te liječi mnoge poremećaje živčanog sustava.
Upotreba smole konoplje, cvjetova, listova i drugih proizvoda posljednjih je godina skočila u nebo. Ipak, u većini slučajeva koriste se proizvodi koji se mogu kupiti na crnom tržištu, a sadrže srednje do visoke razine THC-a. Nedostatak ovih proizvoda je što osim ljekovitih svojstava imaju i psihoaktivne nuspojave, te što je podrijetlo nepoznato i nekontrolirano. Neki znanstvenici također ukazuju na ovisnost o THC-u kod nekih ljudi.
U usporedbi s THC-om, korištenje CBD ulja nema psihoaktivnih učinaka i korisnici ne pokazuju posljedice poput ovisnosti. Receptori u ljudskom tijelu s upotrebom postaju sve osjetljiviji, tako da tijelo treba sve manju dozu CBD-a za isti učinak.
Posljednjih godina uporaba CBD-a skokovito je porasla, a sve se više koristi za liječenje epilepsije kod djece. Korisnici navode dodatne pozitivne učinke poput smirenosti, boljeg sna, općeg blagostanja i zdravlja.
Kako i zašto ga najrađe koristite vi? Nesigurni? Kontaktirajte nas i rado ćemo vas savjetovati.