Grinderi - mrvilice za bilje
Od 1960-ih entuzijasti konoplje koriste mrvilice za lomljenje debelih cvjetova u sitne komadiće. Tijekom desetljeća mlinci ili grinderi za bilje etablirali su se kao neophodan alat za pretpripremu bilja ili biljnog materijala. Bilo da se radi o motanju, vapingu ili korištenju vodenih bongova, najbolje su biljke one koje su pravilno samljevene. U Kanabi online 'shop' timu oduševljeni smo ovim 'mašinicama' pa u našoj ponudi možete pronaći mlince svih cjenovnih razreda, veličina i tipova - 2-dijelne, 3-dijelne, 4-dijelne pa čak i 5-dijelne. Postoje mlinovi izrađeni od različitih materijala: od metala, aluminija, akrila, tvrdog drva, od vojne plastike i nehrđajućeg čelika. U izbor smo uvrstili priznate brendove Black Leaf, Vibes x Aerospaced, TightVac, Blitz, Black Leaf i druge. Za najzahtjevnije korisnike tu je neuništivi 4-dijelni mlinac od nehrđajućeg čelika tvrtke Black Leaf.
Mlinovi vam omogućuju da izvučete najviše iz svog bilja. Kada pupoljke zgnječite prstima, "pelud" i druge biljne tvari mogu se zalijepiti za kožu, smanjujući njihovu potenciju. Međutim, korištenjem mlina sva biljna tvar ostaje u komori. Mnogi modeli imaju dijelove s mrežicom za "pelud" koja hvata posljednje "molekule" tako da možete uživati u punom potencijalu svoje zalihe.
Vrste grindera
Najpopularnija vrsta grindera je višedijelni, koji služi za mljevenje i čuvanje bilja. Ovi mlinovi obično imaju gornju komoru za mljevenje s mnogo "zuba" koji se mogu okretati kako bi se bilje savršeno samljelo, te male rupice koje omogućuju da bilje padne u prostor za pohranu. Mlinovi s više dijelova često imaju dodatnu komoru, odvojenu tankom metalnom mrežicom, koja hvata samo najsitniji "pelud". Ova "cvjetna prašina" često je posebno jaka, pa je korisnici rado nakupljaju i koriste u pripremi rolica.
Četverodjelni grinder
U četverodijelnim mlincima svaki dio ima svoju jedinstvenu svrhu: prve dvije komore djeluju kao višestupanjski sustav za mljevenje bilja do finije, upotrebljivije konzistencije, dok treća komora zahvaća sve mljevene dijelove pupoljka. Posljednja, donja komora, uz pomoć fine mrežice ili sita, osigurava skupljanje najsitnijih čestica pupoljaka, poznatih kao pelud.
Mlinovi i vaping
Većina isparivača radi najbolje kada koristi fino mljeveno bilje, koje omogućuje najujednačeniju ekstrakciju spojeva iz pupoljaka. Nema mnogo modela vaporizera koji dobro funkcioniraju samo sa smrvljenim biljem. Za optimalno korištenje vaporizera nužna je uporaba mlinova za suho bilje. Različiti vaporizeri dobro funkcioniraju s različitim vrstama tekstura bilja, pa se također preporučuje isprobavanje različitih mlinova.
Na primjer: provodni modeli (oni koji zagrijavaju materijal stijenkama komore za grijanje) najbolje rade s vrlo fino mljevenim biljem, gotovo pjeskovite teksture. Takva tekstura osigurava bolji kontakt između bilja i stijenki komore za grijanje.
Konvekcijski modeli, s druge strane, zagrijavaju bilje strujom vrućeg zraka i najbolje rade sa srednje mljevenim materijalom. Vrlo male čestice mogu biti nošene strujom vrućeg zraka i ući u nastavak za usta. Čestice srednje veličine ostat će u komori ili će ih zaustaviti mrežica.
Kako bi razvili svoj puni okus tijekom isparavanja, začinsko bilje treba po mogućnosti veliku površinu. Da bi cvjetovi konoplje postali odgovarajuće pahuljasti i voluminozni, treba ih dobro zgnječiti ili bolje samljeti. Mlinac za travu radi kao mali mlin, čiji zubi dovode biljni materijal u rahli oblik, koji zatim možete dobro i ravnomjerno iskoristiti. Obično to radite ručno, tko voli udobnije može pronaći i luksuzni grinder, kao što je Marley Natural grinder iz drva crnog oraha.
Kako se koristi mlinac?
Većina mlinova radi jednostavno tako da okrenete donji i gornji dio jedan protiv drugog. Četverodijelni mlinovi također imaju sitasti element i spremnik za skupljanje sitne peludne prašine.
Čišćenje grindera
Baš kao što redovito čistite svoj bong ili lulu, također je dobra ideja održavati svoj grinder. S vremenom se ljepljiva smola lijepi za vaš mlinac. To sprječava pravilno mljevenje bilja. Rastavite sve dijelove i četkicom za zube i čačkalicom ispolirajte sve veće komade bilja. Budite oprezni s gazom sita za pelud. Nemojte previše entuzijastično četkati unutrašnjost metalnih brusilica. To može oštetiti sloj, uzrokujući da se bilje od sada lijepi za taj komad. Ako je potrebno, koristite sredstvo za čišćenje ili sapunastu vodu za temeljito čišćenje. Imajte na umu da drvene brusilice ne reagiraju dobro na agresivna sredstva za čišćenje.